makler Wiadomości branżowe

Jest zgoda KE na Blachownię

Komisja Europejska wydała 23 lipca zgodę na koncentrację kapitału TAURON Wytwarzanie i KGHM Polska Miedź, polegającą na utworzeniu wspólnego przedsiębiorcy celem budowy bloku gazowo-parowego w Elektrowni Blachownia.

 TAURON i KGHM Polska Miedź będą miały w spółce po 50 proc. udziałów.

- Długo oczekiwana zgoda Komisji Europejskiej pozwala podjąć dalsze działania mające na celu powołanie spółki celowej do budowy elektrowni. Tuż po jej założeniu i rejestracji rozpoczną się prace przygotowawcze zmierzające finalnie do rozpoczęcia budowy bloku gazowo parowego o mocy rzędu 850 MW na terenie Elektrowni Blachownia – mówi Dariusz Lubera, prezes zarządu TAURON Polska Energia.

Współpraca TAURONA i KGHM rozpoczęła się w kwietniu 2009 roku podpisaniem listu intencyjnego w sprawie budowy źródła wytwarzania energii elektrycznej na terenie Elektrowni Blachownia należącej TAURON Wytwarzanie. Rok później, w marcu 2010 roku, partnerzy ustalili zasady współpracy przy inwestycji. Na początku 2011 roku wykonano analizy spodziewanych korzyści wynikających z rozważnej zmiany paliwa i w kwietniu ubiegłego roku zdecydowano, że dalsze prace projektowe będą prowadzone przy założeniu „opcji gazowej”.

Przedsięwzięcie zostanie sfinansowane ze środków własnych partnerów oraz kredytu zaciągniętego przez nową spółkę.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #alno   #Bloku   #gazu   #jest   #KOV   #oil ventures   #oraz   #ropy   #udzia