Biznes Gospodarka

PRZYCHODY Z CHEMII BUDOWLANEJ 11% W GÓRĘ

Sprzedaż na rynku chemii budowlanej w 2018 roku IBP Research ocenia na ok. 8 mld zł netto, co stanowi wzrost o 11% w stosunku do roku 2018. To czwarty z rzędu rok wzrostu rynku chemii

Data publikacji: 2019-01-14
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: PRZYCHODY Z CHEMII BUDOWLANEJ 11% W GÓRĘ
Kategoria: BIZNES, Gospodarka

Sprzedaż na rynku chemii budowlanej w 2018 roku IBP Research ocenia na ok. 8 mld zł netto, co stanowi wzrost o 11% w stosunku do roku 2018. To czwarty z rzędu rok wzrostu rynku chemii budowlanej.

PRZYCHODY Z CHEMII BUDOWLANEJ 11% W GÓRĘ BIZNES, Gospodarka - Sprzedaż na rynku chemii budowlanej w 2018 roku IBP Research ocenia na ok. 8 mld zł netto, co stanowi wzrost o 11% w stosunku do roku 2018. To czwarty z rzędu rok wzrostu rynku chemii budowlanej.

Firma badawcza IBP Research specjalizująca się w analizach rynku chemicznego i materiałów budowlanych, dokonała syntezy raportów własnego autorstwa z 2018 r. i zagregowała dane na temat chemii budowlanej w Polsce. Do sumarycznego zestawienia wzięto wyniki badań 12-tu rynków produktowych:

Rynek klejów do płytek ceramicznych
Rynek  klejów gipsowych do płyt g-k
Rynek wylewek podłogowych
Rynek mas samopoziomujących
Rynek systemów dociepleń
Rynek hydroizolacji bitumicznych
Rynek tynków gipsowych maszynowych
Rynek tynków gipsowych ręcznych
Rynek suchych (sypkich) gładzi i mas szpachlowych
Rynek mokrych (gotowych) gładzi i mas szpachlowych
Rynek farb do ścian i elewacji
Rynek farb i lakierów na metal i drewno

Wg danych IBP Research, sumaryczna sprzedaż w/w produktów na polskim rynku przekroczyła w 2018 roku wielkość 4,5 mln ton. Oznacza to wzrost w stosunku do 2017 r. o 7 procent.

Wynik ten wyznaczony został na podstawie bezpośredniego badania rynku podsumowującego sprzedaż dystrybutorów i zakupy wykonawców, oraz nałożenia danych makroekonomicznych o realizacji budownictwa mieszkaniowego i niemieszkaniowego, wraz ze zintegrowaną macierzą aplikacji materiałów chemii budowlanej.

Opisywany rynek agencja IBP Research wyceniła w 2018 roku na sprzedaż rzędu 8 mld zł netto, co przekłada się na wzrost o 11 procent w stosunku do roku poprzedniego.

Warto podkreślić, iż jest to czwarty z rzędu rok wzrostu sprzedaży chemii budowlanej.

Co więcej, wg prognoz IBP Research, dobra koniunktura zostanie zachowana na 2 kolejne lata, aczkolwiek ze słabnącą rok do roku stopą dynamiki.

Z asortymentu chemii budowlanej, do roku 2020 najbardziej wzrosną: systemy dociepleń, farby ścienne oraz gipsy mokre.

A to już wiesz?  PKP Cargo w rok od debiutu na giełdzie ma ponad 50-proc. udział w rynku. Mimo wielu wyzwań spółka utrzymuje wysoką rentowność

Dynamika wartości rynku chemii budowlanej determinowana jest w zdecydowanie większym stopniu stopą zmiany wolumenu sprzedaży niż stopą zmiany cen rynkowych.

Trend rozwoju rynku chemii budowlanej jest zasadniczo zbieżny z koniunkturą w budownictwie, ale występuje przesunięcie czasowe związane ze specyficznym charakterem materiałów wykończeniowych (w stosunku do bazowych), oraz nałożenie trendu absorpcji technologii chemii budowlanej (technologia docieplania, technologia gruntowania, technologia gipsowania).

Na analizowanym rynku chemii budowlanej, obraz pozycji konkurencyjnej producentów różni się, patrząc wedle sprzedaży ilościowej (w tonach) a wartościowej (w zł). Wynika to z faktu, że w tej grupie mieszczą się zarówno drogie farby jak i tanie wylewki, drogie tynki cienkowarstwowe a tanie gipsowe itp.

Tonażowo, głównym dostawcą chemii budowlanej w Polsce jest Grupa ATLAS (obejmuje też marki: Dolina Nidy, Gipsar, Nowy Ląd, Izohan, Optyzar, WiM) z 15%-owym udziałem w rynku. Na kolejnych miejscach plasują się: BAUMIT i Grupa KNAUF (po 9-11%), a dalej KREISEL, HENKEL (marka Ceresit), Grupa MAPEI, Grupa SAINT-GOBAIN i  Grupa PIOTROWICE II.

Ta pierwsza ósemka producentów zaspokaja prawie 60% tonażu zapotrzebowania rynku.

Patrząc na sprzedaż od strony wartościowej, do liderów dołączają producenci farb i lakierów, czyli PPG Deco, AKZO NOBEL, ŚNIEŻKA i TIKKURILA. W analizowanej grupie wyrobów, PPG Deco ma przychody ze sprzedaży porównywalne z liderem Grupą ATLAS.

Łącznie na rynku chemii budowlanej w Polsce działa ok. 120 producentów, z czego 1/3 pokrywa 90% całości sprzedaży, zarówno ilosciowo jak wartościowo.

Wynik podsumowania danych na temat udziału producentów w analizowanym rynku chemii budowlanej ogółem pokazuje wykres. Są one przełożeniem wyznaczonych w badaniach bezpośrednich pozycji rynkowych poszczególnych firm/marek oddzielnie w poszczególnych grupach produktowych, w sezonie budowlanym 2018. Podstawą analizy były wywiady przeprowadzone przez IBP Research wśród reprezentatywnych próbek punktów sprzedaży (dystrybutorzy, składy hurtowe i detaliczne, markety budowlane) oraz wykonawców budowlanych (firmy ogólnobudowlane i wyspecjalizowane). Udziały rynkowe wyznaczono poprzez nałożenie otrzymanych pozycji rynkowych na wielkości (tonażowo) i wartości (w zł netto) poszczególnych 12-tu rynków produktowych.

A to już wiesz?  Na zakazie handlu w niedziele ucierpią przede wszystkim centra handlowe. Łącznie pracę może stracić kilkadziesiąt tysięcy osób

Artykuł na podstawie raportu IBP Research:

„RYNEK CHEMII BUDOWLANEJ W POLSCE (12 grup produktowych). EDYCJA 2019”

http://ibpresearch.pl/chemia-budowlana

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
PRZYCHODY Z CHEMII BUDOWLANEJ 11% W GÓRĘ BIZNES, Gospodarka - Sprzedaż na rynku chemii budowlanej w 2018 roku IBP Research ocenia na ok. 8 mld zł netto, co stanowi wzrost o 11% w stosunku do roku 2018. To czwarty z rzędu rok wzrostu rynku chemii budowlanej.
Hashtagi: #BIZNES #Gospodarka

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy