Wiadomości agencyjne Wiadomości branżowe

OSTC: Można oczekiwać dużej zmienności na rynku kontraktów terminowych na surowce. Najciekawsze będą rynki energii i surowców rolnych

Na międzynarodowych rynkach surowcowych można oczekiwać dużej zmienności w najbliższych miesiącach. To efekt niespokojnej sytuacji politycznej i gospodarczej w wielu regionach świata. Dla inwestorów handlujących kontraktami terminowymi to szansa na duże zyski, ale i ryzyko dużych strat.

Mamy do czynienia z bardzo dużą liczbą czynników zmiennych. Dla niektórych niestety, dla niektórych na szczęście, zmienność będzie duża mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Tomasz Kwiatek, członek rady nadzorczej OSTC Poland.Niespokojnie jest na Dalekim Wschodzie, tam cały czas coś się dzieje, nikt nie wie, co się stanie z Państwem Islamskim. Także sytuacja na naszej wschodniej granicy przyczynia się do destabilizacji. Rynki energii i gazu są też pod dużym wpływem tego, co się dzieje w Stanach. Nie bez znaczenia są również Chiny, które zaczynają wchodzić na ścieżkę stymulowania gospodarki.

W ciągu ostatniego roku ropa naftowa straciła ponad 40 proc. swojej wartości, ale od początku 2015 roku podrożała już o kilka procent. Gaz natomiast nadal tanieje, podobnie jak pszenica, choć cena kontraktów na nią w ciągu ostatnich 12 miesięcy spadły „tylko” o 25 proc. Nie widać końca spadków kontraktów na ryż, soję, kawę i cukier.

– Dla nas, jako firmy, która handluje kontraktami terminowymi na największych giełdach w Chicago, Londynie, Nowym Jorku czy dalekiej Azji, najciekawsze są rynki energii, bo na nich się dzieje najwięcej, oraz rynki produktów rolnych: kawa, kakao, pszenica i rzepak – podkreślał podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Tomasz Kwiatek.

Na tle niespokojnej sytuacji międzynarodowej nieco blakną europejskie problemy z Grecją. Wydaje się, że pytanie o możliwość opuszczenia przez ten kraj strefy euro przestało już elektryzować inwestorów. Większość najwyraźniej uznała, że Europa z problemem Grecji sobie poradzi.

Na szczęście, tak jak chyba już wszyscy mówią, Europa jest już przygotowana nawet na negatywny scenariusz w Grecji mówi członek rady nadzorczej OSTC Poland, sam jednak dystansuje się od tego spokoju. – Osobiście nie spodziewam się, żeby było tak, że Grecja wyjdzie i nie stanie się kompletnie nic. Jeżeli do tego dojdzie, to nastąpi fundamentalna zmiana. To będzie zupełnie nowa jakość, a to na pewno nie uspokoi rynków.

Dla Polski, jako dla dużego producenta pszenicy, rzepaku, kukurydzy i oczywiście bydła, największe znaczenie mają rynki rolne. Ceny tych towarów jak wszystkich na rynkach podlegają skokom. Jak mówi Tomasz Kwiatek, rozsądnie używane kontrakty mogą uchronić rolników przed stratami.

Polscy hodowcy roślin czy zwierząt bardzo szybko się zmieniają podkreśla Tomasz Kwiatek z OSTC Poland.Słyszymy od naszych partnerów, że to już nie jest rolnik, który kompletnie nie wie, co się dzieje na rynkach. To są ludzie, którzy w tej chwili na bieżąco obserwują, co się dzieje na MATIF-ie, czyli giełdzie francuskiej, czy na amerykańskiej giełdzie. Doskonale wiedzą, co się dzieje na rynkach, obserwują je i wydaje mi się, że oni będą coraz bardziej starali się zabezpieczyć ryzyko zmian cen swoich płodów rolnych. To według mnie będzie bardzo ciekawy rynek w Polsce, jeżeli ktoś będzie potrafił pomóc im ustrzec się tego ryzyka zmian płodów rolnych.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy