Finanse

Jaka pożyczka jest najlepsza przy nieregularnych dochodach?

Nieregularne dochody często stanowią poważną przeszkodę na drodze do pozyskania finansowania z zewnątrz. W takim przypadku instytucje finansowe mają wątpliwości odnośnie stabilnej i regularnej spłaty

Nieregularne dochody często stanowią poważną przeszkodę na drodze do pozyskania finansowania z zewnątrz. W takim przypadku instytucje finansowe mają wątpliwości odnośnie stabilnej i regularnej spłaty zobowiązania. Czy istnieje jakakolwiek możliwość otrzymania dodatkowej gotówki przy nieregularnych dochodach? Na to pytanie odpowiada Artur Więckowski, ekspert serwisu Chwilowo.pl.
Składając wniosek o kredyt trzeba mieć świadomość, iż nieregularność dochodów bardzo często wpływa na wydanie decyzji odmownej. Jest to spowodowane tym, iż banki mają obawy dotyczące nieregularności spłaty danego zobowiązania, w ostateczności prowadzących do strat finansowych dla banku. Zatem, czy nie dostając kredytu w banku, mamy szansę na pozyskanie finansowania w innym miejscu? Jak mówi Artur Więckowski, ekspert serwisu Chwilowo.pl, w takiej sytuacji rozwiązaniem z pewnością są pożyczki online, jednak również i w ich przypadku zdarzają się pewnie obostrzenia: „Pożyczki online często posiadają mniejsze wymagania odnośnie regularności dochodów pożyczkobiorcy oraz ich udokumentowania. Wynika to z faktu, iż każda firma pożyczkowa może dowolnie ustawić próg zdolności kredytowej, którą powinni wykazać jej klienci. Naturalne jest więc, że wymagania w takim przypadku będą różne, a więc często mniej restrykcyjne niż w bankach”.
Jak firma pożyczkowa potwierdzi wysokość nieregularnych dochodów?
Problem nieregularnego wynagrodzenia najczęściej dotyka osoby pracujące na podstawie umowy o dzieło, prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą lub rolników. Choć brak stałych zarobków na ogół uznawany jest przez banki za przeszkodę, to pozabankowe instytucje pożyczkowe podchodzą do tego tematu w bardziej elastyczny, życiowy sposób.
„Warto przed złożeniem wniosku pożyczkowego zorientować się, jakie konkretne wymagania ma wybrany przez nas pożyczkodawca. Jeśli pożyczkodawca będzie chciał potwierdzić wysokość dochodów wpisanych we wniosku, może np. potwierdzić ją sam poprzez aplikację weryfikacyjną taką jak Instantor czy Kontomatik. Są to zaufane aplikacje działające na podstawie europejskiego prawa – tzw. dyrketywy PSD2 – pozwalające pożyczkodawcy sprawdzić w sposób zautomatyzowany nasze przychody i wydatki na koncie bankowym z ostatnich kilku miesięcy. Jeżeli będą to wpływy nieregularne, ale w dość dużej wysokości, z dużym prawdopodobieństwem udzieli pożyczki”. – wyjaśnia ekspert serwisu Chwilowo.pl.
Jaki rodzaj pożyczki wybrać przy nieregularnych dochodach?
Instytucje pozabankowe różnicują wymagania dotyczące zdolności kredytowej pożyczkobiorców względem oferowanych typów pożyczek. Osoby, które mają nieregularne dochody, łatwiej otrzymają pożyczkę krótkoterminową, ponieważ przy tego typu finansowaniu bardziej od regularności dochodów liczy się ich wysokość – dlatego są one tak popularne wśród osób bez stałego zatrudnienia. Jak mówi Artur Więckowski z Chwilowo.pl: „Jeżeli pracujemy na umowę o dzieło lub prowadzimy działalność gospodarczą i w chwili wnioskowania realizujemy zlecenie dające wynagrodzenie za jakiś czas, to śmiało możemy wnioskować o pożyczkę. Mamy wtedy pewność, że gdy nadejdzie termin spłaty, będziemy mogli oddać pożyczone pieniądze”.
Kiedy nie brać pożyczki?
Artur Więckowski, podsumowując, przestrzega przed pochopnym podejmowaniem decyzji: „Pożyczki online to dobre rozwiązanie dla osób, które potrzebują gotówki szybko i na krótko, a ich zarobki są nieregularne. Jednak mając na uwadze własne bezpieczeństwo finansowe i aktualną sytuację życiową, powinniśmy zastanowić się czy będziemy w stanie spłacić pożyczkę w terminie, aby nie musieć się mierzyć z konsekwencjami braku spłaty”.

Chwilowo.pl to serwis pomagający podejmować właściwe decyzje finansowe. Jest to również porównywarka firm pożyczkowych, udzielających pozabankowych pożyczek krótkoterminowych (tzw. chwilówki) oraz pożyczek ratalnych. Serwis zajmuje się zbieraniem, analizowaniem i aktualizowaniem ofert pozabankowych pożyczkodawców ¬– po to, aby bezpiecznie pożyczać pieniądze na atrakcyjniejszych warunkach. Oprócz tego, Chwilowo.pl pomaga osobom, które planują zaciągnięcie pierwszej pożyczki pozabankowej oraz tym, które na skutek nietrafionych decyzji nadmiernie się zadłużyły.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy