Wiadomości branżowe

Bank Pekao wspiera rozwój firm z sektora rolno-spożywczego na międzynarodowych rynkach

5 marca br. Bank Pekao zorganizował spotkanie, które jest wstępem do jednych z największych targów owocowo ? warzywnych na świecie ?Macfrut?. Tym samym, polscy przedsiębiorcy z sektora rolno-spożywczego mieli możliwość nawiązania relacji biznesowych z partnerami handlowymi z Włoch. Wydarzenie wpisuje się w szeroko zakrojone działania Banku Pekao na rzecz wspierania rozwoju polskiego rolnictwa.

To pierwsze, zainicjowane przez Bank Pekao, spotkanie przedsiębiorców w ramach Targów Macfrut w Warszawie. Kilkudziesięciu przedstawicieli firm z Polski i z Włoch miało możliwość spotkania się i omówienia możliwych kierunków współpracy.

Warszawskie międzynarodowe spotkanie przedsiębiorców z sektora rolnego jest jednym z szeregu działań, jakie podejmujemy w celu ułatwienia naszym klientom nawiązywania kontaktów handlowych za granicą oraz kojarzenia potencjalnych partnerów biznesowych. Wiemy jakie znaczenie dla firmy ma obecność na arenie międzynarodowej, szczególnie dla przedsiębiorstw z sektora rolno-spożywczego, które w obecnej sytuacji zmagają się z ograniczonym dostępem do części rynków eksportowych. Chcemy, aby coraz więcej klientów korzystało z szansy, jaką jest obecność na zagranicznych rynkach – mówi Andrzej Kopyrski, Wiceprezes Zarządu Banku odpowiedzialny za Bankowość Korporacyjną Banku Pekao.

Wydarzenia podobne do warszawskiego, odbędą się w Pradze, Budapeszcie, Bukareszcie i Stambule. 23-25 września 2015 r. przedstawiciele sektora rolno-spożywczego z całej Europy spotkają się w Rimini na jednych z największych światowych targów owocowo-warzywnych Macfrut. To targi skupiające przedsiębiorców związanych z przemysłem owocowo-warzywnym, począwszy od producentów, poprzez przetwórców, przedsiębiorstwa zajmujące się handlem, skończywszy na firmach z branży logistycznej – dostawców maszyn, opakowań czy przewoźników.

 Pierwsze tego typu wydarzenie było poświęcone nawiązywaniu relacji biznesowych pomiędzy przedsiębiorstwami z Polski i Włoch. Włochy są ważnym celem eksportowym dla Polski. Według danych GUS, ponad 4% naszego eksportu jest wysyłane do tego kraju. W pierwszym półroczu 2014 r. eksport do Włoch wzrósł o +7,4% w porównaniu do analogicznego okresu roku 2013. W podobnym tempie rośnie eksport do Niemiec ? największego partnera eksportowego Polski. Aż 16% eksportu do Włoch stanowią produkty sektora rolno-spożywczego. Ta gałąź eksportu do Włoch rozwija się w najszybszym, bo aż w 21% tempie. Do Włoch, Polska eksportuje przede wszystkim mięso wołowe i produkty pochodzenia mięsnego. Rośnie również import produktów z Włoch (+4,7% porównując I półrocze 2014 r. z analogicznym okresem 2013 r.). Prawie 7% importu z Włoch stanowią artykuły z sektora rolno-spożywczego, wśród których znajdują się głównie winogrona, wino, oliwa, sery, brzoskwinie czy nektarynki.


dostarczył infoWire.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy