Biznes Gospodarka

Mieszkasz w Małopolsce? Twoja pralka długo nie wytrzyma.

• Pralki najczęściej psują się w Małopolsce i w kujawsko-pomorskim. Najrzadziej na Podlasiu. • Najczęściej awarii ulegają zbiornik (zespół piorący), grzałka, i pompa. • Polacy na sprzęt AGD do gospodarstw domowych wydają co roku około 10 mld

Data publikacji: 2018-03-09
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Mieszkasz w Małopolsce? Twoja pralka długo nie wytrzyma.
Kategoria: BIZNES, Gospodarka

• Pralki najczęściej psują się w Małopolsce i w kujawsko-pomorskim. Najrzadziej na Podlasiu. • Najczęściej awarii ulegają zbiornik (zespół piorący), grzałka, i pompa. • Polacy na sprzęt AGD do gospodarstw domowych wydają co roku około 10 mld zł.

Mieszkasz w Małopolsce? Twoja pralka długo nie wytrzyma. BIZNES, Gospodarka - • Pralki najczęściej psują się w Małopolsce i w kujawsko-pomorskim. Najrzadziej na Podlasiu. • Najczęściej awarii ulegają zbiornik (zespół piorący), grzałka, i pompa. • Polacy na sprzęt AGD do gospodarstw domowych wydają co roku około 10 mld zł.

Pralki najczęściej psują się w Małopolsce i w kujawsko-pomorskim. Najrzadziej na Podlasiu.
Najczęściej awarii ulegają zbiornik (zespół piorący), grzałka, i pompa.
Polacy na sprzęt AGD do gospodarstw domowych wydają co roku około 10 mld zł.

Częstość szkód pralek w Polsce wynosi 13,4%* względem innych sprzętów gospodarstwa domowego (dane jednego z ubezpieczycieli, w oparciu o zgłoszenia szkód w ramach przedłużonej gwarancji). Częstość zgłaszanych szkód różni się jednak znacznie w zależności od województwa. Najwięcej awarii urządzeń do prania zgłoszono w Małopolsce – 17,4%, a w drugiej kolejności w województwie kujawsko-pomorskim – 16,8%. W przeciwieństwie do Podlasia, w którym częstość szkód, jako w jedynym rejonie Polski nie przekracza 10% (9,97). Różnica pomiędzy województwami, gdzie szkód jest najwięcej i najmniej wynosi blisko 7,5%. To dość dużo, zważywszy na fakt, że w całym kraju dostępny jest taki sam asortyment urządzeń do prania – zarówno, jeśli chodzi o marki, jak i modele czy jakość wykonania.

 

– Z pewnością na Podlasiu jakość sprzedawanych pralek jest taka sama jak w Małopolsce. Być może jednak mieszkańcy północno-wschodniego rejonu Polski, kupują nieco droższe urządzenia, które zazwyczaj są wyższej jakości. Znaczenie może tu mieć woda – tam, gdzie jest gorszej jakości, bardziej zakamieniona – może powodować częstsze psucie się pralek – mówi Hubert Łapiński z RTV Euro AGD.

 

Być może, po części przyczyną jest też profil demograficzny województw: w Małopolsce jest około trzy razy więcej urodzeń niż na Podlasiu, przez co wnioskować możemy, że w związku koniecznością częstszego prania przy małych dzieciach pralki częściej narażone są na uszkodzenia spowodowane intensywnym użytkowaniem.

A to już wiesz?  Rynek maszyn budowlanych i rolniczych wzrośnie dzięki pieniądzom z UE. Producenci maszyn górniczych szukają szans za granicą

 

Jeśli nie zbiornik, to grzałka lub pompa

Niespodzianką nie są dane o częściach, które w pralkach psują się najczęściej. Zbiornik, czyli zespół piorący to aż 22% przypadków awarii, grzałka 14%, a pompa 12%. W dalszej kolejności najbardziej awaryjnych części plasują się: bęben, moduł sterowania, silnik i łożysko. Najrzadziej w pralce psuje się zasobnik proszku i amortyzator.

 

– Wbrew pozorom pralka to dosyć skomplikowane i zaawansowane urządzenie. Wysokie temperatury podczas prania i duże przeciążenia działające podczas wirowania nie sprzyjają długowieczności pralek. Większość awarii zespołu piorącego, grzałki i pompy jest usuwana w ramach przedłużonej gwarancji, z pewnością przy takim urządzeniu jak pralka warto rozważyć pełną opcję ochrony. Wtedy większość uszkodzeń jest naprawiana bezpłatnie, nawet do pięciu lat od zakupu – mówi Hubert Łapiński z RTV Euro AGD.

 

W pralki wyposażone jest prawie każde gospodarstwo domowe w Polsce. Większość urządzeń czynnie służy nawet kilka razy w tygodniu.

 

Jak szacuje Związek Pracodawców AGD, wydatki konsumentów na sprzęt gospodarstwa domowego wyniosły w 2016 r. prawie 10 mld zł! Z tego duże AGD (do którego należą pralki) to około 18,5%. W IV kwartale 2017 wzrost sprzedaży dużego AGD wyniósł 9,6% w porównaniu z IV kwartałem 2016. Dla przeciętnego gospodarstwa domowego zakup nowoczesnej pralki to jednak wciąż duży wydatek. Szczególnie w sytuacji, kiedy sprzęt psuje się np. w 3 roku użytkowania, tuż po wygaśnięciu gwarancji producenckiej.

 

*Częstość szkód to % wszystkich zgłaszanych szkód w podziale na sprzęty domowe.

 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Mieszkasz w Małopolsce? Twoja pralka długo nie wytrzyma. BIZNES, Gospodarka - • Pralki najczęściej psują się w Małopolsce i w kujawsko-pomorskim. Najrzadziej na Podlasiu. • Najczęściej awarii ulegają zbiornik (zespół piorący), grzałka, i pompa. • Polacy na sprzęt AGD do gospodarstw domowych wydają co roku około 10 mld zł.
Hashtagi: #BIZNES #Gospodarka

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy