Wiadomości branżowe

Analitycy Domu Maklerskiego DI BRE: korekta okazją do uzupełnienia portfeli akcji

Teaser

Światowa gospodarka powoli, ale jednak wychodzi ze spowolnienia. Korekta na rynku akcji będzie okazją na zakup akcji w dłuższym terminie. Inwestorzy nadal oczekują na decyzję rządu w sprawie funduszy emerytalnych. Wzrost PMI w Europie jest pozytywnym impulsem wywołującym popyt na akcje. Dodatkowo, sprzyjający czynnik stanowi osłabienie w ostatnich tygodniach złotego, a także niestabilna sytuacja w Turcji. Z drugiej strony, dane makroekonomiczne dla Polski przedstawiają ponury obraz koniunktury gospodarczej  ? piszą analitycy Domu Maklerskiego DI BRE w comiesięcznej aktualizacji strategii inwestycyjnej.

? Analizując wstępne, ale już pewne dane, możemy stwierdzić, że I kwartał dla polskiej gospodarki był słabszy niż czwarty. Jakakolwiek nie okaże się ostateczna rachuba wzrostu PKB podana przez GUS, dołek w cyklu koniunkturalnym uważamy jednak za osiągnięty ? mówi Michał Marczak, szef analityków Domu Maklerskiego DI BRE. ? Obecnie RPP już zdaje sobie w pełni sprawę, że obraz gospodarki przedstawiony modelami IE był zdecydowanie zbyt optymistyczny, zarówno w kontekście punktu przegięcia cyklu koniunkturalnego, jak i głębokości spowolnienia ? dodaje.  

Przewidywania odnośnie wzrostu PKB to nie jedyne niepokojące informacje makro. Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło w kwietniu o 11 tys. osób, co przełożyło się na roczną dynamikę zatrudnienia rzędu -1,0 proc. ? Należy przyznać, że to bardzo słaby wynik jak na kwiecień, tym bardziej, że nasza prognoza odzwierciedlała możliwość przesunięć sezonowych w zatrudnieniu w związku z przedłużającą się w marcu zimą. Efekt nie nastąpił, co potwierdza ponury obraz koniunktury gospodarczej w Polsce ? mówi Michał Marczak. ? Okazuje się, że pewne przesłanki zmiany trendu na wskaźnikach koniunktury były złudne, a na stabilizację zatrudnienia przyjdzie nam poczekać jeszcze co najmniej kilka miesięcy ? dodaje.

W kwietniu roczny wskaźnik inflacji obniżył się z 1,0 proc do 0,8 proc., ale to i tak mniej niż oczekiwano. To jeszcze nie koniec najbardziej stromej dezinflacji w najnowszej historii. Analitycy Domu Maklerskiego DI BRE oczekują, że inflacja spadnie w kolejnych miesiącach za sprawą niższych cen paliw, energii, żywności, obniżek w telefonii komórkowej i  telewizji cyfrowej. Wskaźnik roczny za maj zbliży się do 0,6 proc., a w wakacje możliwe są odczyty zbliżone do 0 proc.

W połowie maja rynki rozwinięte rozpoczęły średnioterminową korektę, która w scenariuszu bazowym DI BRE potrwa jeszcze kilka tygodni. Polski rynek będzie zachowywał się lepiej dzięki poprawiającymi się w Europie PMI, zamieszkami w Turcji oraz napływem oszczędności do TFI.

Analizując poszczególne sektory, analitycy DI BRE zwracają uwagę, że majowe i czerwcowe obniżki stóp procentowych negatywnie przełożą się na wynik odsetkowy banków i to nie tylko w drugiej połowie bieżącego roku, ale również w 2014. Pocieszeniem są jedynie zyski z obligacji odłożone w kapitałach. Sektor bankowy wyceniany jest na wskaźniku P/E w wysokości 15,9x na 2013 i 14,2x na 2014, co trudno uznać za poziomy atrakcyjne. Według DI BRE wycena PZU jest bliska wartości godziwej, a wycena Kruka atrakcyjna. Z kolei marże rafineryjne i petrochemiczne po okresowej słabości w początkach maja już się odbudowały, co podtrzymuje pozytywne nastawienie do akcji Orlenu. W związku z osłabieniem złotego, analitycy DI BRE oczekują presji na notowania Lotosu i PGNiG.

Obawa o wyjście FED z QE3 i zbyt powolne wychodzenie światowej gospodarki ze spowolnienia obniżają ceny surowców. Negatywny sentyment do sektora górnictwa może jeszcze potrwać, co jest okazją do kupna (KGHM, JWS, LWB).  W czerwcu, analitycy DI BRE zwracają uwagę na spółki przemysłowe, której dotychczas nie partycypowały w majowym wzroście - Amica, Bumech, Fasing, Izostal, Orzeł Biały i Relpol. Podobnie w sektorze budownictwa. Ponad 20. proc. wzrost akcji Budimexu i Ulmy w maju powinno kierować uwagę na pozostałe bezpieczne spółki z sektora, które nie brały jeszcze udziału we wzrostach.

 

W raporcie miesięcznym DI BRE podwyższył rekomendację dla spółki Erbud (Kupuj) oraz obniżył zalecenie inwestycyjne dla spółek: Astarta(Trzymaj), BZ WBK (Trzymaj), Ciech (Akumuluj) Getin Noble Bank (Trzymaj), ING BSK (Trzymaj), Lotos (Redukuj), Pekao (Trzymaj), PKN Orlen (Akumuluj), Work Service (Akumuluj).

Źródło Dom Inwestycyjny BRE Banku. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy