Wiadomości branżowe

Rynek akcji nadal z potencjałem do wzrostu

Pomimo napływu negatywnych informacji z krajów peryferyjnych strefy Euro, obniżenia prognoz wzrostu w kluczowych światowych gospodarkach oraz ciągle niestabilnej sytuacji w krajach arabskich, większość światowych rynków akcji nadal notuje wzrosty. W okresie wakacji dane makro mogą częściej zaskakiwać pozytywnie niż negatywnie.

Zbliżający się sezon wyników powinien potwierdzić, że akcje nie są przewartościowane – oceniają analitycy Domu Inwestycyjnego BRE Banku w najnowszej aktualizacji strategii inwestycyjnej na rok 2011.

- Ryzyko kryzysu zadłużeniowego w Europie, choć nadal bardzo duże, w najbliższym  czasie  powinno osłabnąć. Spadające ceny ropy i żywności jak też trudna sytuacja na rynku pracy obniżą presję inflacyjną, ograniczając tym samym potencjalne dalsze zacieśnianie polityki monetarnej, w szczególności na  rynkach wschodzących. – mówi Jarosław Kowalczuk, prezes Domu Inwestycyjnego BRE Banku – Między innymi  dlatego w naszej comiesięcznej aktualizacji strategii inwestycyjnej podtrzymujemy pozytywne nastawienie do rynku akcji - dodaje.

 

Istotnym wydarzeniem, wpływającym na zachowania inwestorów w lipcu, będzie oczekiwanie na decyzję Kongresu w sprawie ustawowego limitu zadłużenia USA. W maju dług publiczny USA osiągnął dozwolony poziom 14,3 bln USD. Amerykańska administracja nie może zaciągać nowego zadłużenia. Rozmowy dotyczące rozwiązania problemu utkwiły w martwym punkcie. Jednak zachowanie rentowności amerykańskich obligacji nie wskazuje, żeby inwestorzy zakładali wysokie prawdopodobieństwo negatywnego scenariusza.

 

Ograniczony napływ  nowego kapitału do krajowych funduszy powoduje, że szansę na wybicie z obecnej konsolidacji na warszawskiej giełdzie daje chyba tylko zwiększona aktywność inwestorów zagranicznych. Takiego scenariusza oczekują analitycy DI BRE Banku. W obserwowanej od dwóch miesięcy korekcie WIG20 zachowuje się lepiej niż inne indeksy rynków wschodzących.

W comiesięcznej aktualizacji strategii inwestycyjnej eksperci DI BRE Banku zalecają przeważanie w portfelach większych banków, w szczególności PKO BP. Powinny one jako jedne z pierwszych skorzystać na poprawie sentymentu do sektora. Ponadto podtrzymane zostały rekomendacje kupuj dla walorów ING i Kruka oraz zalecenie redukuj dla Getin Holdingu i Millennium.

W sektorze paliwowym i energetycznym warto odnotować fakt, że nowa taryfa eliminuje krótkoterminowe ryzyka dla PGNiG i pozwoli na dyskontowanie ciekawych perspektyw w obszarze wydobywczym i infrastrukturalnym. Nadal pod presją pozostają marże w rafineriach. Dlatego podtrzymane zostało negatywne nastawienie do Orlenu i Lotosu. W przypadku PGE obciążeniem może być perspektywa podaży akcji z MSP. Najciekawszą inwestycją w sektorze energetycznym  jest  Tauron.

Drugi kwartał powinien być zdecydowanie lepszym okresem dla spółek mediowych niż pierwsze trzy miesiące roku. Obniżona ubiegłoroczną żałobą narodową baza porównawcza zapewni wzrosty wpływów z reklamy w spółkach telewizyjnych. Za najciekawsze spółki z sektora IT analitycy DI BRE Banku uznali Asseco Poland i AB. Wciąż warty uwagi pozostaje sektor budownictwo. Niebawem możliwe jest rozstrzygnięcie dużych kontraktów energetycznych. Spółki handlowe mają za sobą udany kwartał wspierany przez sezonowość i efekt niskiej bazy poprzedniego roku. Może to oznaczać wysoką dynamikę wyników szczególnie u detalistów z sektora odzieży i obuwia.

W comiesięcznym raporcie analitycy Domu Inwestycyjnego BRE Banku podwyższyli rekomendację dla spółek: Mondi (Akumuluj), ZUE (Kupuj), Centrum Klima (Kupuj), Cersanit (Trzymaj), Ciech (Akumuluj) oraz obniżyli zalecenie inwestycyjne dla Dom Development (Akumuluj), Polimex Mostostal (Trzymaj), Rafako (Akumuluj), Kopex (Trzymaj).

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy