Biznes Gospodarka

Rosną oczekiwania płacowe Ukraińców pracujących w Polsce

Tylko w ciągu ostatniego miesiąca wzrost oczekiwań płacowych wyniósł od 15 do 30 procent w zależności od branży. Skokowy wzrost zanotowano wśród pracowników fizycznych. Najnowsze dane zaprezentował Upper

Data publikacji: 2017-07-10
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Rosną oczekiwania płacowe Ukraińców pracujących w Polsce
Kategoria: BIZNES, Gospodarka

Tylko w ciągu ostatniego miesiąca wzrost oczekiwań płacowych wyniósł od 15 do 30 procent w zależności od branży. Skokowy wzrost zanotowano wśród pracowników fizycznych. Najnowsze dane zaprezentował Upper Job.

Rosną oczekiwania płacowe Ukraińców pracujących w Polsce BIZNES, Gospodarka - Tylko w ciągu ostatniego miesiąca wzrost oczekiwań płacowych wyniósł od 15 do 30 procent w zależności od branży. Skokowy wzrost zanotowano wśród pracowników fizycznych. Najnowsze dane zaprezentował Upper Job.

Rosną oczekiwania płacowe Ukraińców pracujących w Polsce

Tylko w ciągu ostatniego miesiąca wzrost oczekiwań płacowych wyniósł od 15 do 30 procent w zależności od branży. Skokowy wzrost zanotowano wśród pracowników fizycznych. Najnowsze dane zaprezentował Upper Job, agencja pracy zajmująca się profesjonalnym pozyskiwaniem pracowników ze Wschodu dla polskich firm.

Badanie powstało na podstawie danych zebranych przez ukraińskich partnerów, agencji
i pośredników pracy współpracujących z Upper Job. Z przebadanych profesji wynika, że najbardziej wzrosły oczekiwania płacowe pracowników fizycznych. Jeszcze w maju za godzinę pracy otrzymywali 9 zł netto. Teraz jest to 12 zł (wzrost o 33%). Stawka murarza wynosiła w maju 20 zł netto/godzinę, teraz 25 zł (wzrost o 25%). Tynkarz w maju zarabiał 25 zł netto/godzinę, obecnie 30 zł (wzrost o 20%). Najmniej, o 17%, wzrosły oczekiwania płacowe kucharzy. W maju zarabiali oni 12 a obecnie 14 zł/godzinę.

– Wzrost oczekiwań płacowych tłumaczymy kilkoma czynnikami. Po pierwsze ruszyły prace sezonowe, po drugie polscy pracodawcy wciąż poszukują i chcą zatrudniać pracowników ze Wschodu i wreszcie znaczący wpływ miała liberalizacja przepisów wizowych Unii Europejskiej dla Ukraińców – mówi Iwona Załuska członek zarządu Upper Job.

Polska wciąż cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem Ukraińców. Według Straży Granicznej tylko przez pierwsze 3 dni obowiązywania bezwizowego ruchu między Polską a Ukrainą, który wprowadzono 11 czerwca, granicę przekroczyło 8 tysięcy Ukraińców. Duża część polskich przedsiębiorców obawia się, że Ukraińcy, dla których Polska była do tej pory krajem docelowym, teraz będą jechać dalej na Zachód w poszukiwaniu wyższych zarobków.

A to już wiesz?  Bank Pocztowy ma za sobą dobre półrocze – wypracował 22,5 mln zł zysku. Nadal zwiększa liczbę klientów

– Dla polskich pracodawców w tej trudnej sytuacji rynkowej, kluczowy staje się wybór pośrednika, który ma gwarancję, doświadczenie i dobre kontakty na Wschodzie. Dlatego już teraz mamy 4 przedstawicielstwa na Ukrainie, a za pół roku będziemy ich mieć 20 – dodaje Iwona Załuska.

Według szacunków Narodowego Banku Polskiego w 2016 roku pracowało w Polsce 1,2 mln Ukraińców. Sytuacja na polskim rynku pracy wciąż jest korzystna dla pracowników. W maju tego roku stopa bezrobocia była najniższa od 26 lat i wyniosła 7,5 procent.

Upper Job to profesjonalna agencja pośrednictwa pracy, która specjalizuje się w pozyskiwaniu pracowników ze Wschodu. Spółka posiada 4 przedstawicielstwa na Ukrainie: w Kijowie, we Lwowie, w Łucku i Winnicy. W lipcu otworzyła biuro na Dworcu Zachodnim w Warszawie. Upper Job należy do grupy kapitałowej Upper Finance, która od 10 lat wspiera polski biznes. W tym czasie pozyskała dla swoich partnerów 10 mld złotych finansowania.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Rosną oczekiwania płacowe Ukraińców pracujących w Polsce BIZNES, Gospodarka - Tylko w ciągu ostatniego miesiąca wzrost oczekiwań płacowych wyniósł od 15 do 30 procent w zależności od branży. Skokowy wzrost zanotowano wśród pracowników fizycznych. Najnowsze dane zaprezentował Upper Job.
Hashtagi: #BIZNES #Gospodarka

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy